Öğretmen ve öğrencilere Yeşil Kutu Eğitimleri

| 6 Haziran 2011 Pazartesi

Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen ve Bosch Ev Aletleri’nin desteği ile gerçekleştirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi kapsamında Nisan 2011 itibariyle Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye çevre eğitimi verildi.

Yeşil Yaşam Çocuk ProjesiDaha yeşil hedefler ile 2010 itibariyle eğitimleri, www.yesilkutu.net adresi üzerinden verilmeye başlanan Yeşil Kutu’nun mobil eğitim üssü Yeşil Vagon ise uluslararası bir projede Türkiye’ye özgü bir uygulama olarak, tüm dünya ülkelerine ilham veriyor. Yeşil Vagon, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi (UNECE) tarafından “eğitimde iyi örnekler ve özgün fikirler” statüsünde değerlendiriliyor.

Sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de 2005 yılında Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, 2008’den bu yana  Bosch Ev Aletleri’nin maddi ve manevi destekleri ile Anadolu topraklarında “yeşile” değer verme bilincinin tohumlarını atmaya devam ediyor. 2010-2011 eğitim öğretim yılında Trabzon, İstanbul, Kayseri, İzmir, Şanlıurfa, Ankara, Eskişehir, Konya, Hatay ve Kars illeri merkez olmak üzere toplam 10 eğitim gerçekleştirerek, Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye çapında toplamda, yaklaşık 11.000 öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşan Yeşil Kutu, gerek içeriği gerekse metotları ile kendi alanında pek çok ‘ilk’e ve dünyaya örnek teşkil edecek başarılara imza atıyor.

“Kelebek etkisi ile 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın çocuğumuza ulaştık”

Çevre bilincini Türkiye’nin dört bir yanında filizlendirmeyi hedefleyen Yeşil Kutu projesine destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bosch Ev Aletleri olarak, bir yandan geliştirdiğimiz doğa dostu teknolojilerle, enerji kaynaklarının akıllı kullanımı ve doğal kaynakların korunmasına özen göstererek hayatı kolaylaştırmaya devam ederken, bir yandan da toplumda sürdürülebilir bir gelişim ve bilinç düzeyinin artırılıp, davranış değişikliğinin istenilen düzeyde gerçekleştirilmesi adına kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. 2008’den itibaren gerek maddi açıdan desteklediğimiz gerekse her aşamasında faal olarak katkı sağladığımız Yeşil Kutu projesi ise gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma gayemizle birebir örtüşmesiyle bizim için son derece değerli. Yeşil Kutu kapsamında gelecek nesillere çevre bilinci aşılamak için Türkiye’yi il il dolaşıyoruz. 2010’da kendimize daha yeşil hedefler belirleyerek, tüm eğitimleri www.yesilkutu.net adlı web sitesi üzerinden vermeye başladık. Bu sayede Yeşil Kutu’nun, 81 ilimizde daha da yaygın hale gelmesini sağladık. Projenin başlangıcından bu yana, Mart 2011 itibariyle toplamda yaklaşık 11.000 öğretmenimize, kelebek etkisi ile de 1 milyonu aşkın öğrencimize ulaşmış olmanın mutluluğu içindeyiz.”

Türkiye’nin Yeşil Vagon’u, sürdürülebilir ve özgün oluşu ile tüm dünyaya ilham veriyor

Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’nin Türkiye’ye özel uygulamaları ile dünya çapında başarılı olduğunu vurgulayan REC Türkiye Direktörü Dr. Sibel Sezer Eralp, “On yılı aşkın süredir Avrupa çapında yürütülen uluslararası Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’ni tam beş yılı aşkın süredir Türkiye’de yürütmekten gurur duyuyoruz. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde ve Bosch Ev Aletleri’nin desteği ile gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının desteklenmesi için geliştirilmiş en önemli ve kapsamlı eğitim projesi Yeşil Kutu ile REC Türkiye olarak, yola çıktığımız günden beri, Yeşil Kutu eğitimlerini bir kerelik değil, uzun vadeli, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir etkinlik olarak görüyoruz. Bu yaklaşımımız çerçevesinde Türkiye’ye özgü bir uygulama fikri olarak hayata geçirdiğimiz mobil eğitim üssü Yeşil Vagon ile dünyaya ilham veriyoruz. Yeşil Vagon’un, geçtiğimiz günlerde Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi 6. Toplantısı’nda da tüm dünya ülkelerine örnek teşkil edebilecek özgün ve sürdürülebilir bir uygulama olarak değerlendirilmesi bizim için ayrıca bir övünç kaynağıdır” dedi.

Yeşil Kutu nedir, proje nasıl yürütülüyor?

Merkezi ve Doğu Avrupa için Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından geliştirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi; Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın işbirliği ile 2005 yılından bu yana yürütülüyor. 2008 yılı itibariyle projenin sponsoru olan Bosch Ev Aletleri’nin desteğiyle Yeşil Kutu Türkiye’de yaygınlaştırılıyor ve tüm illerde kullanılması hedefleniyor. Yeşil Kutu, öğrencilerin çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü bir eğitim seti. Proje kapsamında Yeşil Kutu’yu eğitim programlarında nasıl kullanacakları konusunda eğitilen öğretmenler daha sonra 10-14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine ulaşarak eğitim veriyor.

Yeşil Kutu farklı, çünkü öğrencileri bilgi deposuna çevirmiyor

Yeşil Kutu, kapsadığı konulara ilişkin olarak öğrencileri birer bilgi deposu haline çevirmek yerine temel bazı değerlerin ve davranış biçimlerinin gelişmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Bu nedenle de ders programında ayrı bir ders olarak yer almıyor. Yeşil Kutu, her branştan öğretmenin ve eğitimcilerin var olan her derste çevreyle ilgili bir bağlantı kurmalarını sağlayıp öğrencileriyle karşılıklı olarak çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Yeşil Kutu için de dünya ve Türkiye için de önemli bir adım : İnternet Tabanlı Uzaktan Eğitim

2010 – 2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle Yeşil Kutu eğitimlerinde bir ilk niteliğinde olan yeni bir uygulama başlatıldı. E-learning olarak da bilinen internet tabanlı uzaktan eğitim uygulaması sayesinde Yeşil Kutu, öğretmenlere artık internet üzerinden de kaynaklar ve yeni olanaklar sunuyor. Öğretmenler, ders planları ve bilgi içeren çalışma notlarının yer aldığı bir öğretmen el kitabı, animasyon ve kısa filmlerin yer aldığı bir DVD, çevre konularında kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve ikilem oyunlarından oluşan setin tamamına internet sayfası üzerinden ulaşabiliyor ve kendi aralarında konu ve deneyim paylaşımını buradan sürdürebiliyorlar.

Yeşil Kutu sitesi, öğrencilere özel bölümü ve zengin içeriği ile de fark yaratıyor

Yeşil Kutu Çocuk ProjesiSitede öğrencilere özel olarak hazırlanan ayrı bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde, Yeşil Kutu ağına dahil olan öğrencilerin kendilerine ait özel bir profil sayfası var. Profil bilgilerini görüntüleyebiliyor ve güncelleyebiliyorlar. Profillerine fotoğraf ekleyebiliyorlar. Kendi ağındaki öğrencileri; arkadaşlarını ve onu Yeşil Kutu’ya dahil eden öğretmenin etkinlik paylaşımlarını görebiliyorlar. Yeşil Pano’da örnek etkinlik paylaşımında bulunabiliyorlar. Öğretmenine ve arkadaşlarına mesaj gönderebiliyorlar. Böylece Türkiye’nin farklı illerindeki öğrenciler, birbirileriyle ve öğretmenlerle görüş alışverişinde bulunabiliyorlar. Öğrencilere özel bölümde, tamamen Yeşil Kutu eğitim setinden yola çıkarak hazırlanmış içerikleri görüntüleyebiliyorlar. Yeşil Kutu içerikleri referans alınarak hazırlanmış olan mini testleri çözerek, karnelerini görebiliyorlar. Testlerde kendilerini sınavda gibi hissetmesinler diye sadece bilgilerini pekiştirmeleri göz önünde bulundurularak yanlış şık cevaplandığında şık kırmızı oluyor. Diğer yanlış şıklar da gösteriliyor. Böylece öğrenci doğru şıkkı da görebiliyor. Oyun bölümünde ise çevre bilincini artıracak eğlenceli oyunlara yer veriliyor. Şu anda sitede aktif olan öğrenciler, Geri Dönüşüm Avı adlı oyun ile hem eğleniyor hem öğreniyor. Önümüzdeki dönemde siteye yeni test ve oyunlar eklenecek.

Mobil eğitim üssü Yeşil Vagon: Uluslararası bir projede Türkiye’ye özgü bir uygulama

Yeşil Vagon, Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’nin mobil eğitim üssü. Yeşil Vagon, projenin Türkiye ayağına özgü bir uygulaması olması nedeniyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Yeşil Kutu, öğretmen eğitimlerinde geçtiğimiz yıllarda bir ilki hayata geçirerek, eğitimi son derece farklı bir metotla gerçekleştirdi. Proje kapsamında Yeşil Vagon’a dönüştürülen T.C.D.D. Konferans Vagonu’nun uğradığı 8 ilde (Malatya, Elazığ, Muş, Van, Niğde, Adana, Mersin ve Karaman) Yeşil Kutu’nun eğitim programlarında ne şekilde kullanılacağı konusunda ildeki öğretmenler eğitildi. Yeşil Vagon sayesinde Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi ile çok daha fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşıldı. Yeşil Kutu eğitimleri verilmek üzere özel olanaklarla donatılan Yeşil Vagon, nitelikli bir eğitim için bir sınıfta bulunması gereken tüm ses ve görüntü sistemleri ve her türlü teknik altyapıya sahipti. Yeşil Vagon, tüm bu farklılığıyla, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi’nin (UNECE – United Nations Economic Commission for Europe) bu yıl altıncı kez gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim” toplantısında “eğitimde iyi örnekler ve özgün fikirler” statüsünde değerlendirilerek, dünyada eşi benzeri olmayan bir proje ve dünya çapında farklı ülkelerde de hayata geçirilebilecek sürdürülebilir bir eğitim metodu olarak örnek gösterildi.

www.yesilkutu.net’in ilk 11’i

www.yesilkutu.net, öğretmenlerin meslektaşları ile bilgi ve deneyim paylaşımlarını güçlendirecek bir platform. Eğitmenler kendi arasındaki etkileşimlerini artırırken, öğrencilerinin de bu etkileşimden çıkan bilgi ve verileri daha iyi özümsemelerine, farklı deneyimlerden farklı kazanımlar elde etmelerine öncülük edebiliyor. Türkiye’nin dört bir yanından eğitmen, sadece bir tıkla, bulunduğu yerden bu kaynaklara erişebiliyor. Bu model, Yeşil Kutu’nun çevreci yaklaşımı ile de birebir örtüşüyor. Eğitimler ve paylaşımlar, dijital ortam aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yüzde yüz geri dönüşümlü kağıda dahi olsa herhangi bir baskı alınmıyor, bu sayede de çevrenin korunmasına daha çok katkı sağlanıyor. Yayına başladığından bu yana web sitesini en çok ziyaret eden ilk 11 il ise şöyle; İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Malatya, Adana, Antalya, Erzurum, Eskişehir, Samsun.

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Hakkında

Bölgesel Çevre Merkezi (REC), 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Komisyonu tarafından Budapeşte’de kurulmuş bağımsız uluslararası bir kuruluştur. Bugün, REC’e Türkiye dahil 31 ülke taraf olmuştur. REC, başta hükümetler olmak üzere ilgili tüm paydaşlara sürdürülebilir kalkınma, çevre politikaları, iklim değişikliği kapsamında etkin politika ve uygulama çözümleri geliştirerek destek vermektedir. REC, 17 ülkedeki ofis ağı ve bu ofislerde çalışan 200’e yakın uluslararası uzman ekibi ile çalıştığı ülkelerde önemli bir boşluğu doldurmaktadır. REC ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili uluslararası antlaşma ve Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’de 2004 yılında faaliyete başlayan REC Türkiye Ofisi, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları  (STK’lar), özel sektör, yerel yönetimler ve diğer çevresel paydaşlar arasında işbirliğini destekliyor. REC Türkiye, aynı zamanda çevresel karar alma süreçlerinde yönetişim prensiplerinin hayata geçirilmesini sağlayarak Türkiye’de çevre sorunlarının çözülmesinde etkin rol oynuyor. Farklı finansal kaynaklar aracılığı ile yürütmekte olduğu çalışmalar çerçevesinde, REC Türkiye’nin genel amacı, Türkiye’nin çevre konusunda hukuki, kurumsal, teknik ve yatırım alanlarına yönelik kapasitesini güçlendirmek, bu kapsamda AB çevre müktesebatının etkili bir şekilde uygulanması sürecini hızlandırmaktır. Önemli bir çalışma alanı olan “Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim” konusunda ise Türkiye’de 2005 yılından bu yana öğretmenlere ve öğrencilere yönelik farklı projeler yürütmekte ve eğitimler gerçekleştirmektedir.

 

Paylaş:
Kategoriler: ÇOCUK


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.