Ekolojik Mimari ve Doğal Yapı Atölyesi

| 16 Haziran 2011 Perşembe

Bir ev düşünün yaşayan, nefes alan… Öyle bir ev ki, iklimlere göre kendi doğal ısısını muhafaza eden, suyunu toplayan, atıklarını yöneten, enerjisini üreten, becerikli eller ve doğal malzemelerle, içinde yaşayanların sağlığı ve refahı için sevgiyle yapılmış bir ev…

Eğer siz de seveceğiniz ve sizi sevecek bir ev ya da yapılar yapmayı öğrenmek ya da en azından ekolojik mimari ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi olmak istiyorsanız, bu atölye çalışması sizin için!

Ekolojik Mimari ve Doğal Yapı Atölyesi4-11 Haziran 2011 tarihlerinde Çanakkale Bayramiç’te Türkiye Permakültür Ağı desteği ile gerçekleşen “Ekolojik Mimari ve Doğal Yapı Atölyesi” tanıtım bilgilerinde şöyle deniyor:

“Doğal yapı teknikleri, kil, kum, ahşap, taş, bambu, saman gibi doğal, yerel ve dönüştürülebilen materyalleri kullanan, dayanıklı, zamanın testinden geçmiş ve öğrenmesi kolay inşaat teknikleridir.

Mimaride ekolojik yaklaşım aynı zamanda sosyal dönüşüm için etkin bir araçtır çünkü günümüzün dünyasında karşı karşıya olduğumuz pek çok önemli meseleyle temas eder: düşük maliyetli barınak, sürdürülebilir arazi kullanımı, doğal kaynakların biliçli kullanımı, yapılarımızın yerelleşmesi ve güzelleştirilmesi, kültürün ve geleneksel bilgeliklerin korunması ve devamı, toplumun canlandırılması gibi.

Permakültür, bütüncül sistem tasarımı ve yenilenebilir enerjiler ile desteklendiğinde ekolojik mimari, nesiller boyu sürecek ve herkesin erişimine açık, uzun vadeli çözümler sunar.”

Atölyede hangi bölümler yer aldı?

Girişi ve Genel Tasarım: Ekolojik mimarinin etik anlayışı ve prensipleri, mevki seçimi, pasif güneş tasarımı, su sistemleri, doğal materyallerin karakteristik özellikleri, duvar sistemlerinin avantaj ve dezavantajları.

Duvarlar: Kerpiç tuğla (adobe), kerpiç (cob), dal-örgü (wattle & daub variations), killi saman (slipstraw), saman balyası (strawbale), şıkşıkı duvar.

Doğal rötuşlar ve bitirişler: Toprak sıvalar, killi doğal boyalar.

Bonus: Heykelsi rötuşlar, mozaikler, duvar oyukları.

Temel: Tasarım, drenaj, taş temel, kum torbalarından temel.

Topluluk: Ekolojik mimari ve permakültür prensipleri, global ekolojik mimari hareketi, topluluk oluşturma.

Atölyede permakültür alanında önemli isimler eğitim verdi

Penny Livingston-Stark: Tüm dünyada eğitimler veren bir permakültür tasarımcısı olan Penny Livingston Stark, Bolinas, Kaliforniya’daki Regenerative Design Institute’un kurucusu ve yöneticisidir. Penny, 25 yıllık uluslararası bir permakültür öğretmenliği, arazi yönetimi, ve permakültür tasarımı tecrübesine sahiptir. Ayrıca doğal materyallerle ekolojik ve doğal tasarım ve inşaat konularında uzmandır.  Penny, San Fransisko Mimarlık Enstitüsü Ekolojik Tasarım Programı’nın yaratıcılarındandır ve Occidental Art and Ecology Center’da da bir permakültür programı oluşturmuştur.  Ekolojik mimari konusunda çalışan profesyonellerden oluşan Doğal Mimari Birliği’nin kurucu üyelerinden olan Penny, saman balyası, ahşap, kerpiç ve toksik olmayan doğal iç yapı malzemeleriyle ilgili yenilikçi çalışmalar yapmaktadır.

Janell Kapoor: Kleiwerks International’ın kurucusu ve yöneticisidr. Tam bir çamur anası, uluslararası bi aktivist ve topluluk örgütleyicisi olan Janell, 35ten fazla ülkede yüzbinlerce insanı ekolojik mimari ile tanıştırmıştır. Janell ayrıca, Kuzey Karolayna’da şehirde ekolojik ve sürdürülebilir yaşam eğitimleri veren Ashevillage Enstitüsü’nün kurucusudur. Janell kendini, tabana yayılan sivil hareketlere ve kendimizle, birbirimizle ve güzelim yeryüzü ile denge içerisinde yaşayabilme olasılığına adamıştır.

Filiz Telek: Sosyal tasarımcı, yazar/şair, topluluk örgütleyicisi ve diyalog kolaylaştırıcısıdır. 2005 yılından beri Türkiye’de özellikle sürdürülebilir yaşam konusunda pek çok öncü projede yer almış, seminerler ve eğitimler organize etmiş ve toplulukları daha iyi bir dünya için sorumluluk almaları konusunda cesaretlendirmiştir. Filiz’in bir kolaylaştırıcı olarak en büyük tutkusu kolektif süreçlerde birlikte çalışmanın yeni yollarını keşfetmek, gruplarda ortak aklın ve yaratıcı potansiyelin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır.

Atölye mekanı: Bayramiç Yeniköy

Bayramiçyeniköy gurubu, permakültür felsefesini gözeterek tasarım yapan ve uygulayan, yerel tohumlarımıza sahip çıkarak, doğal tarım uygulamaları yapan,  öğrendiklerini, ürettiklerini paylaşarak, kendi kendine yeten bir köy kurma girişimidir. Kazdağı’nda, Anadolu’nun en önemli ekosistemlerinden birinin bağrında bulunan Bayramiçyeniköy girişimi atölyenin uygulamalı çalışmaları için bol alan ve ilham veren doğal güzellikler sunuyor.

Daha fazla bilgi için: www.bayramicyenikoy.com

 

Paylaş:
Kategoriler: YAŞAM


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.