100 milyar kutu geri dönüştürülecek

| 6 Haziran 2011 Pazartesi

Her yıl 55 Eyfel Kulesi ağırlığındaki ambalajı yeniden dönüştüren, son 5 yılda 340 rüzgar gülü ağırlığında tasarruf sağlayan Tetra Pak, 2020 yılı sonuna kadar karbon emisyonlarını 2010 düzeyinde tutarak, kullanılmış içecek kartonları için geri dönüşüm oranını da ikiye katlamayı hedefliyor. Tetra Pak Türkiye’de ise 50 Airbus uçağı büyüklüğünde malzemeyi geri topladı.

Tetra Pak, karbon emisyonlarını sınırlandırma, sorumlu kaynak tüketimi ve sürdürülebilir ambalajlama çalışmalarını kapsayan 2020 çevre hedeflerini açıkladı. Her yıl 55 Eyfel kulesi ağırlığındaki ambalajı yeniden dönüştüren, 2005-2010 yılları arasında 340 rüzgar gülü ağırlığında tasarruf sağlayan Tetra Pak, 2020 yılı sonuna kadar karbon emisyonlarını 2010 düzeyinde tutarak, kullanılmış içecek kartonları için geri dönüşüm oranını da ikiye katlamayı hedefliyor. Tetra Pak Türkiye ise geri dönüşüm çalışmalarında dünyada 5. sırada yer alırken, karbon emisyonunu da yüzde 10 oranında azalttı.

100 milyar kutu geri dönüştürülecek

Tetra Pak kullanılmış içecek kartonlarının global düzeyde geri dönüşüm oranını iki katına çıkarmak için de çalışmalarını aralıksız sürdürecek. 2020 yılında yaklaşık 100 milyar kullanılmış içecek kartonunun geri dönüştürülmesi amaçlanıyor. Tetra Pak, bu amaç doğrultusunda teknoloji geliştirme sürecinden, etkin toplamaya ve tasnif süreçlerine kadar tüm geri dönüşüm değer zincirine faal olarak katılarak, tüketici farkındalığının arttırılması da planlanıyor.

Yenilenebilir hammaddede

Sorumlu kaynak kullanımı çerçevesinde de Tetra Pak, ürünlerinde dünya ormanlarının sorumlu yönetimini teşvik eden şirketlere verilen Forest Stewardship Council (FSC) onaylı karton tedariğini de yüzde 100’e yükseltilecek. Hızla yürütülecek bu çalışmayla 2012 yılında yüzde 50’ye ulaşılması amaçlanıyor. Tetra Pak, dünyada bu yılsonuna kadar FSC  logosunu taşıyan Tetra Pak kartonlarının sayısını, 2010’a oranla ikiye katlayarak, yaklaşık 16 milyara ambalaja ulaşacak.

Sürdürülebilir ürünler konusunda da çalışmalarını sürdüren Tetra Pak, yenilenebilir bir kaynak olan tahta elyafıyla ürettiği ürünlerin içerisindeki yenilenebilir bileşen içeriğini artırmak için 2011 yılında şeker kamışından üretilmiş yenilenebilir polimer içeren ürünler imal etmek üzere Brezilyalı yeşil polietilen üreticisi Braskem ile sözleşme imzaladı.

Türkiye’de 50 Airbus büyüklüğünde malzeme geri toplandı

Tetra Pak 22010 yılında dünyada 30 milyar kullanılmış Tetra Pak kartonunun geri dönüşümü yapılırken, Türkiye’de de Tetra Pak ambalaj malzemelerinin 51 bin tonunun 28 bin tonu geri toplandı. 50 tane Airbus uçak büyüklüğünde malzeme geri toplanırken, Tetra Pak Türkiye, bu oranla dünya sıralamasında beşinci, Ortadoğu Bölgesi içinde ise birinci sırada yer aldı.  2011 yılı için ise, müşterilere iletilecek ambalajların %60’ının tüketicilerce kullanıldıktan sonra geri dönüştürülmesini hedefleniyor.

FSC  sertifikalı ambalajların ülkemizdeki satışı konusunda da,  Tetra Pak Türkiye gerekli eğitim ve denetimleri tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Bu gelişme ile geçtiğimiz yıllarda Tetra Pak’ın FSC  sertifikalı ambalajlarını talep eden müşterilerin talebi karşılanacak.

Forest Stewardshıp Council (Orman Koruma Konseyi): FSC, dünya ormanlarının sorumlu yönetimini teşvik etmek üzere kurulmuş olan bağımsız, özel ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Sorumlu ormancılık konusuna ilgi duyan şirket ve kuruluşlar için standart prosedürler, ticari marka güvencesi ve akreditasyon hizmetleri sağlamaktadır. FSC etiketini taşıyan ürünler, mevcut ve gelecek jenerasyonların sosyal, ekonomik ve ekolojik ihtiyaçlarını yerine getirecek şekilde yönetilen ormanlardan elde edildiği noktasında müşterilere güvence vermek üzere bağımsız olarak onaylanır.

 

Paylaş:
Kategoriler: ENERJİ


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.