Türkiye’nin ilk ‘Güneş Parkı’

| 6 Haziran 2011 Pazartesi

Güneş enerjisinden soğutma sistemlerinin üreticisi Solitem, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek amacı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Mimarlar Odası ve Öger Group işbirliği ile 4 Haziran’da Antalya AKM Perge Salonu’nda “Güneş Soğutuyor & Isıtıyor Sempozyumu” düzenledi.  Sempozyumda ayrıca dünyada bir ilk olan “Güneş Parkı” projesi de tanıtıldı.

Türkiye'nin İlk Güneş ParkıDünya Çevre Günü öncesinde Güneşin soğutma ve ısıtma alanında kullanımının ele alındığı sempozyumda güneş enerjisinin avantajları üzerinde duruldu. Ayrıca, Solitem CEO’su Ahmet Lokurlu’nun özgün ve dünyadaki tek projesi olan “Güneş Parkı” projesinin detayları da ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı. 6 hektarlık alana kurulan ve 2 milyon euroluk bir yatırım olan “Güneş Park” projesinin tasarımı tamamlandı, projeye başlanması için AB ve çeşitli fonlarla destek görüşmeleri sürüyor. Ayrıca,  İçinde show roomlar, cafeler ve konferans salonunun bulunacağı projenin tüm elektrik ve soğutma ihtiyacı, yapının üzerine kurulan güneş panelleri ve kolektörler aracılığı ile karşılanacak. Başta belediye ve tüm Antalya’nın faydalanması planlanan proje dünyada bir ilk ve örnek proje olacak.

Antalya Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği sempozyumda, Yüksek Mühendis Vural Öğer, “Yenilenebilir Enerjinin Turizm Sektöründeki Yeri” konulu konuşması ile katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Yüksek Mühendis Ahmet Lokurlu ise “Güneşle Soğutma ve Isıtma Sistemleri” alanında bilgi aktarımında bulunurken, TEB “Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı”, TURSEFF ise “Sürdürülebilir Enerji Projelerinin Finansmanı” konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Türkiye'nin İlk Güneş ParkıKonu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Solitem CEO’su Dr. Yüksek Mühendis Ahmet Lokurlu, “Güneş, dünyadaki pek çok ülkeyi kendisinden yararlanmaya davet ediyor. Bunlardan biri de Türkiye. Ülkemiz güneş enerjisi açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip. Bu şanslı konumu değerlendirmek, enerjiyi hayata dönüştürmek için hizmete sunulacak, Türkiye’nin ilk ‘Güneş Parkı Projesi’, enerjide kendi kaynaklarını kullanan bir Türkiye’nin varlığını da güçlendirecektir. Biz de bu nedenle ‘Güneş Soğutuyor & Isıtıyor Sempozyumu’nu gerçekleştirmenin de anlamlı olacağını düşündük. Sempozyumda özellikle güneş enerjisinin zenginliği ve ülkeleri nasıl zenginleştireceği, birçok enerji kaynağına en iyi alternatif olduğu konuları üzerinde duruldu. Bu sempozyum ve ‘Güneş Parkı Projesi’ Türkiye’nin de enerji politikaları oluşturmasında yüzünü güneşe çevirmesini amaçlıyor” açıklamasında bulundu.  Lokurlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Güneşin en büyük etken olduğu şey soğutma ihtiyacının yoğun bir şekilde artması. Bunun için inanılmaz oranda elektrik kullanılıyor. Oysa Solitem’in geliştirdiği ve dünyanın birçok yerine kurduğu güneşle soğutma sistemleri sayesinde hem elektrik faturaları sıfırlanıyor; hem de bu sistemlerin çevreye olan olumsuz etkileri de ortadan kaldırıyor.”

 

Paylaş:
Kategoriler: ENERJİ


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.