Özel amaçlara yönelik yoga türleri: Hamile, çocuk, menopoz yogası. [Video]

| 19 Ağustos 2011 Cuma

Özel amaçlara yoga türlerinden söz edebilir miyiz? Hamile yogası, çocuk yogası, yüz yogası, menopoz yogası nedir?

Özel amaçlara yönelik yoga türleriYoga “bir”dir bölünemez. Yoganın, özel durumlara karşılık gelebilecek faydalı alışkanlıkları var. Çocukların, hamilelerin, menopoz döneminin ihtiyaçlarını karşılayacak alışkanlıkları biraraya getirerek “çocuk için yoga”, “hamile için yoga”, “menopoz için yoga” yapılabilir.

Bazı ekoller çocuklara yogayı anaokulunda başlatıyor. Hamile iken yapılan yoga ile, annelerin  iç rahatlığı doğumda ve doğıum sonrasında çocuklara da yansıyabiliyor. Ne acı ki, çocuğuna iyilik için başlıyor hamile kadın. Daha önce kendisi için iyilik yapmayı erteliyor.

Her türlü yoga insanın bedenini, zihnini ve doğasını yeniden hatırlaması ve dengeye getirmesi için etkili oluyor.

Hamileler için yoga hangi dönemlerde yapılmalı? Hamile için yogada yol gösterici olan eğitmen nasıl seçilmeli?

Peki ya, menopoz döneminde yapılan yoganın olumlu etkileri neler?

Ekolojikrehber.com yazarlarında Yoga ve Farkındalık Eğitmeni Zeynep Çavuşoğlu 1 Nisan 2011 tarihinde Müjde FM ‘Yeşil’in Aslı’ adlı radyo programına konuk oldu. Bu programda yukarıdaki  konular konuşuldu.

Yeşil’in Aslı radyo programı Mart 2011 tarihinden itibaren her  Cumartesi saat 16.00-17.00 arası Müjde FM 89.6 frekansında (Marmara Bölgesi) canlı olarak yayınlanıyor. İzleyen Cuma saat 11.00-12.00 arası ise programın tekrarı dinlenebiliyor.

“Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarının arandığı ‘Yeşil’in Aslı’ radyo programını www.mujdefm.com adresinden de dinleyebilirsiniz.

“Özel amaçlara yönelik yoga türleri: Hamile, çocuk, menopoz yogası.” konulu Yeşil’in Aslı radyo program kaydını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

[vimeo clip_id=”26512918″ width=”480″ height=”300″]

 

Paylaş:
Kategoriler: VİDEO, YEŞİL'İN ASLI


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Aslı Dede


Ekolojik yaşama ilgisi olan iki arkadaşı ile birlikte 2006 yılında Naturey.com projesini hazırladı. O günden bugüne ekolojik yaşamı destekleyen kişi ve kuruluşlarla bağlantı halinde. Radyo programında "Yeşil Yaşam için neler yapabiliriz?" sorusunun cevabını konukları ile birlikte arıyor. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunu. Bersay İletişim, Futurekids Türkiye, Doğan Online (E-kolay.net), Borusan Elektronik (Otomax.com), Hürriyet Internet Grubu (Hurriyetemlak.com-Hurriyetoto.com) firmalarında çalıştı. Bemateks markalarının (Kanz, Pampolina, Steiff, Kathe Kruse, Doll) Pazarlama Müdürlüğü ve Bemateks anne-bebek-çocuk e-ticaret sitesi Kidycity.com yöneticiliğini yapıyor. e-ticaret, e-pazarlama eğitimleri veriyor.