Yoga nedir? 17 bin yıl öncesine dayanıyor. [Video]

| 19 Ağustos 2011 Cuma

Yogayı nasıl tanımlayalım? Yoganın geçmişi 17 bin yıl öncesine dayanıyor. İnsanın doğasına yönelik, varoluşun bilgisi. 2300 yıl önce bir büyük hoca yogayı sistemleştirerek bugünkü kullanılan haline gelmesine sağlamış.

Yoga nedir. Yoganın tarihçesi.Birçok kişi yogayı estetik hareketler olarak düşünse de yoga “iç”e yönelik, “iç çaba” olarak tanımlanabilir… Dış çaba ile başlayan bir iç çaba… İçeri ile dışarının dengesi denilebilir. Kadim bir bilgi…

Yoga sözcüğü Sanskritçe’den geliyor. Anlamı “birleştirme, birleşme”… Yoga varolan herşeyi “bilinç” olarak algılıyor. “Mikro bilinç ile ve makro bilincin birleşmesi”…

Modern dünyada önce İngiltere’de yaygınlaşıyor, sonra Amerka’ya geçiyor. Son dönemde Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Birçok farklı kültürü incelediğinizde benzer bedensel çabaların olduğunu görüyorsunuz. Danslar, semalar gibi… Bazı namaz hareketlerini de örnek verebiliriz.

Ekolojikrehber.com yazarlarında Yoga ve Farkındalık Eğitmeni Zeynep Çavuşoğlu 1 Nisan 2011 tarihinde Müjde FM ‘Yeşil’in Aslı’ adlı radyo programına konuk oldu. Bu programda yukarıdaki  konular konuşuldu.

Yeşil’in Aslı radyo programı Mart 2011 tarihinden itibaren her  Cumartesi saat 16.00-17.00 arası Müjde FM 89.6 frekansında (Marmara Bölgesi) canlı olarak yayınlanıyor. İzleyen Cuma saat 11.00-12.00 arası ise programın tekrarı dinlenebiliyor.

“Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarının arandığı ‘Yeşil’in Aslı’ radyo programını www.mujdefm.com adresinden de dinleyebilirsiniz.

“Yoga nedir? Yoga 17 bin yıl öncesine dayanıyor.” konulu Yeşil’in Aslı radyo program kaydını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

[vimeo clip_id=”26512514″ width=”480″ height=”300″]

 

Paylaş:
Kategoriler: VİDEO, YEŞİL'İN ASLI


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Aslı Dede


Ekolojik yaşama ilgisi olan iki arkadaşı ile birlikte 2006 yılında Naturey.com projesini hazırladı. O günden bugüne ekolojik yaşamı destekleyen kişi ve kuruluşlarla bağlantı halinde. Radyo programında "Yeşil Yaşam için neler yapabiliriz?" sorusunun cevabını konukları ile birlikte arıyor. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunu. Bersay İletişim, Futurekids Türkiye, Doğan Online (E-kolay.net), Borusan Elektronik (Otomax.com), Hürriyet Internet Grubu (Hurriyetemlak.com-Hurriyetoto.com) firmalarında çalıştı. Bemateks markalarının (Kanz, Pampolina, Steiff, Kathe Kruse, Doll) Pazarlama Müdürlüğü ve Bemateks anne-bebek-çocuk e-ticaret sitesi Kidycity.com yöneticiliğini yapıyor. e-ticaret, e-pazarlama eğitimleri veriyor.