2012 Yeşil Yıl Kararları

| 29 Aralık 2011 Perşembe

Doğal, sağlıklı, sürdürülebilir yeşil bir yaşam için bugün, hemen, şimdi bazı yaşam alışkanlıklarımızı değiştirerek adım atmaya başlayabiliriz. 2012 yılı için Yeşil Yaşam Kararları almak ister misiniz?

Her yılın sonunda bir sonraki yıl için “Yeni Yıl Kararları”nızı yazın, derler. Arkadaşlarımdan bunu yapanlar olurdu. Her yeni yıl yaklaşınca, gazetelerde dergilerde okurdum ancak pek de üzerinde durmazdım. Şimdi ben de size aynı mesajı göndermek istiyorum. “2012 Yeni Yıl Kararlarım” diye bir liste oluşturun

Bu yıl yapmak istediklerinizi, hayal ettiklerinizi, 2012’nin size getirmesini istediklerinizi yazın. Yaşamınızda istediğiniz yönde değişimlerin olmasını sağlayabilecek neler varsa, bir listesini yapın.  “Yeni Yıl Kararları/ Yeni Yıl Niyetleri” listesi hazırlayın.

İlk defa 2010 yılının sonunda 2011 yılı için böyle bir liste hazırladım. Ve -kim ne derse desin- benim hayatımda istediğim yönde değişimler oldu. Böyle bir liste hazırlayın ve yıl içinde bu listeye bakın. Bu listeyi hazırlamak, bakıp hatırlamak, güncellemek için zaman yaratın. Bunlar, kendiniz için ayıracağınız en değerli zamanlar olacak.  Lütfen kendiniz için bu iyiliği yapın.

2012 yılından sizin için en büyük dileğim bu: Kendiniz için zaman yaratmanızı diliyorum… Kendinize bir iyilik yapın. Dilekleriniz, istekleriniz, hayalleriniz için zaman yaratın. Ve yazın… Liste yapın…

Alışverişe giderken liste hazırlıyoruz. Yazmasak bile kafamızda oluşuyor bu liste. İş yaşamında günlük, haftalık, aylık görevlerimiz için listeler hazırlıyoruz. Çocuğumuz için okuldan gelen listeleri uyguluyoruz. Yemek yaparken (eğer bir tarif ile yapıyorsak) listemizi elimize alıp gerekli malzemeleri bir araya getiriyoruz.

İşte yaşamdan beklediklerimizin gerçekleşmesi için bizlere bir ipucu. Kendi yaşam yemeğimizi yapmak için nelere ihtiyacımız var? Önce yemeğin adını yazın. Sonra tarifini yapın. Sonra da o yemek için gerekli malzemelerin listesini çıkarın. Ve elinizden geldiğince bu listedekileri biraya getirmeye çalışın. Unutmayın, belki de o yemek için gerekli gördüğünüz tüm malzemeler bir araya gelmeyecek. Ancak belki de böylece daha farklı ve size daha iyi gelecek rengarenk farklı bir yemek çıkacak ortaya. Bu size bağlı… Bu, sizin isteğinize ve niyetinize bağlı. Ve elbette atacağınız ilk adıma, bağlı.

2011 yılına girmeden önceki son gün kendime bir “Hayal Defteri” hazırladım: “Aslı’nın Hayal Defteri”… Bu deftere 2011’de olmasını hayal ettiklerimi yazdım. Yazmaya başladığımda önce hayal etmekte zorlandım. Oysa ki çok kolay sanılır bu iş değil mi? Hepimizin hayalleri vardır? Ama “Hadi söyle, listele…” deseler neler yazarız acaba? Hayal edebilmek zor iş. Hayal edilenleri gerçekleştirmek belki de bundan daha kolay. Çünkü “ne istediğini bilmek”, istediğine ulaşmak için atılan en zor ve en büyük adım aslında.

Bu yıl da bir defterim var. Bu defa deftere  “Aslı’nın 2012 Yemekleri” adını koydum. Önce kendi yemeklerimin adını koyacağım, sonra yemeklerin bana özgü tariflerini hazırlayacağım ve sonra da o tarifi uygulayabilmek için -yani yemeğimi yapabilmek için- gerekli malzemelerin listesini çıkaracağım.

Ne diyordum, “2012 Yeşil Yıl Kararları”… Ben “2012 Yeni Yıl Kararları” listeme “2012 Yeşil Yıl Kararları” da ekleyeceğim. Siz de listenize “Yeşil Yıl Kararları” bölümü eklemek ister misiniz? Peki, daha yeşil bir yıl için neler yapabiliriz, bunlara bakalım.

Önce şunu hatırlayalım: Her şey ilk olarak bireyden başlıyor. Önce kendi yaşamımızı yeşillendirelim.

Yeşil Yaşam için 3 sihirli sözcüğümüz var: Reduce, Reuse, Recycle… Azalt, Tekrar Kullan, Geridöndür.

Yaşam biçimimizde bu 3 sözcükten yola çıkarak yapacağımız minik değişiklikler, yaşamımız ve dünya için büyük değişimlere yol açacak. Bu 3 kuralı stres ve takıntı haline getirmeyin lütfen. “Uyulması gereken kurallar” haline getirmeyin. Sadece nedenini anlayın ve yapın. Öğrenin. İçselleştirin. Yaşamınıza geçirin. Ve “bir kural gibi öğretmeyin”. Yaparak  örnek olun.

Evet, daha yeşil bir yaşam için neler yapabiliriz?

Parolamız: AZALT – TEKRAR KULLAN – GERİ DÖNDÜR

1) Alışverişte kumaş-bez torbalar kullanın!

Market alışverişine gittiğinizde plastik torba kullanmayı AZALTın.

Aldığınız plastik torbaları TEKRAR KULLANın.

Ve elbette geridönüşümü olmayan plastik torbalar yerine GERİDÖNDÜRülebilen bez-kumaş torbalar kullanmaya çalışın.

Bu yeni yılda, sadece bunu bile yaptığınızda kendinize, sağlığınıza, çocuklara ve dünyaya ne büyük bir iyilik yaptınız biliyor musunuz?

2) Daha az çöp yaratın!

Temel bakışımız “daha az çöp yaratmak” olunca eminim çok yaratıcı fikirler geliştireceksiniz. Benim ilk aklıma yine plastik ve alüminyum kullanımı geldi. Plastik bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak kullanmayın. Alüminyum kaplar var, bunları da kullanmayın. Geçen gün annem komşuya aşure götürmek için benden alüminyum kap almamı istedi. Neredeyse alıyordum. Neden alüminyum kap?Komşuya ayıp olur, kabın içini doldur gerigetir demek, olur. Cam kase içinde götürdük aşureyi… Böylece komşuluk ilişkimiz de gelişti. :)

Plastik kullandığımızda bile bunu TEKRAR KULLANalım… Ve GERİDÖNDÜRelim…

3) Daha az pet şişe içinde su tüketin.

Bol su içmemiz tavsiye ediliyor. Su içmek elbette sağlıklı. Bu nedenle çalıştığım yerdeki iş arkadaşlarım her gün bakkaldan-marketten onlarca pet şişe alıp su içiyor. Sağlıkları için su içiyorlar, güzel bir alışkanlık. Peki bu pet şişeler sonra ne oluyor? Çöp. Ben şişemi evden doldurup getiriyorum. Böylece hem susuz kalmıyorum, hem doğaya minik pet şişe daha göndermiyorum. Hem de tasarruf yapıyorum. :)

Unutmayalım AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİDÖNDÜR… Bu 3 sözcük 2012 Yeşil Yıl Kararlarımızda sihirli sözcükler.

4) Sıcak sudan vazgeçin!

Bir çamaşır makinesinde enerjinin sadece % 10’unun motor için kullanıldığını biliyor muydunuz? Enerjinin yaklaşık %90’ı suyu ısıtmak için kullanılıyor. Birçok giysi soğuk su ile de gayet temiz oluyor. Makinelerinizin sıcaklık ayarını düşürün. E tabi mümkün oldukça kısa süreli programlar kullanın.

Ve makineleri mümkün oldukça tamamen dolduğunda çalıştırın.

5) Çamaşır Kurutma Makinelerinden vazgeçin!

Giysi kurutucu makineler Türkiye’de çok da yaygın değil aslında. ABD’de çok yaygın. Evet, çamaşır kurutma makineleri hayatımızı kolaylaştırıyor, giysiler neredeyse ütülü gibi çıkıyor. Ama hayatı kolaylaştırmaya çalışırken acaba bize ve dünyamıza neler oluyor? Evdeki en büyük enerji harcayan makinelerin başında (buzdolabından sonra) kurutma makineleri geliyor.

6) Muslukların, klozetlerin akıntılarına dikkat!

Basit bir hatırlatma ama önemli. Bazı akıntıları duymayız ama sessiz ve derinden su tüketimi olur. Musluk ve klozetlerimizi kontrol ettirelim.

7) Buzdolabı ısını ayarlayın.

Buzdolabınızın ısı ayarını düzenleyin. Unutmayın, evde en çok enerji harcayan elektrikli araç buzdolabımız. Arkasındaki kondansatörleri yılda bir defa temizleyin. Tozlanınca verimleri azalıyor ve daha çok enerji harcanıyor.

8) Klima ve ısıtıcı ayarını değiştirirken…

Klima ve ısıtıcıları çalıştırırken bir defa daha düşünün. Çabuk terler ve çabuk üşür olduk. Isıtıcının ayarını arttırmak yerine belki üzerimize bir hırka giymek yeterli olacaktır.

9) Kuru temizlemeye dikkat!

Neredeyse tüm kurutemizleme sistemleri kansere yol açan perklorotilin, Perc ve TCE maddeleri kullanıyor. Kuru temizlemeden elbisenizi aldınız, arabanızda eve götürürken ve evinizde bunları solursunuz. Eğer kuru temizleme kullanıyorsanız giysilerinizi naylon-plastik kılıflarda tutmayın, hemen havalandırın. Ve ondan sonra dolabınıza yerleştirin.

10) Kağıt havluları kullanırken…

Kağıt havlu yerine bez kullanın. AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİ DÖNDÜR kuralımız burada da geçerli.

11) Daha az araç yakıtı tüketin.

Araba ile bir yere giderken düşünün. Birkaç arkadaş aynı yere gidiyorsanız aynı araba ile gidin. Hem yakıt tasarrufu, hem çevreyi koruma, hem arkadaşlık geliştirme… :) Ayrıca yürüyerek gidebileceğiniz yerlere araba ile gitmemeyi tercih edin. Biraz yürüyüş size de iyi gelecek.

12) Organik ürünler tercih edin.

Evet, organik ürünler sağlıklı yaşamımız için önemli. Ayrıca bu ürünler doğayı koruyan ve ekosisteme saygılı koşullarda yetişiyor. Böylece sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlıyor. Organik olduğu söylenen ürünlerin sertifika bilgisini sormayı unutmayın.

Organik ürün deyince sadece gıda ürünleri akla geliyor. Evet, öncelikle gıda ürünlerinde organik ürünleri tercih etmeye çalışın. Sanıldığının aksine çok da pahalı değiller. Az ama iyi gıda, en sağlıklısı ve hesaplısı belki de.

Peki gıda ürünlerinin dışında…? Hanımlar ve Beyler… Hergün kozmetik bakım ürünleri kullanıyorsunuz. Beyler tıraş oluyor. Hanımlar zaten birçok kişisel bakım ürünü ve kozmetikle haşırneşir. Bebeklerin ve çocukların  ise teni daha hassas ve özel. Cildimiz dışarıdan uyguladığımız bakım ürünlerini emiyor. Gıda ile aldığımızda olduğu gibi, cildimizde kullandığımız ürünler de içeri giriyor. Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini de organik-ekolojik sertifikalı tercih edin.  Hastalıklara karşı korunmak için kadın hijyen ürünlerinin de organik sertifikalı tercih edilmesi önemli.

Ve tekstil ürünleri. Her gün cildimizin temas ettiği bu ürünler de bizlere zarar verebiliyor. Organik sertifikalı tekstil ürünlerini tercih edin. Özellikle cildi hassas olan bebek ve çocuklarda. Ve özellikle iç giyim ürünlerine dikkat. Organik Türk pamuğu dünya çapında ünlü bir pamuk. Organik pamukla üretilen ürünleri tercih edin.

Ve giysilerimizi yıkadığımız, mutfakta ve ev temizliğinde kullandığımız deterjanlar. Doğada dünüşümü olmayan kimyasal maddeleri içeren deterjanlar hem doğrudan sağlığımıza zarar veriyor, hem de çevremizi kirletiyor. Geridönüşümlü, ekolojik sertifikalı deterjanlar tercih edin.

AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİDÖNDÜR…

“2012 Yeşil Yıl Kararları” için sizin de aklınıza farklı fikirler gelirse lütfen bizimle paylaşın.

2012’de hepimize sağlıklı, huzurlu, sevgi dolu, neşeli bir yıl diliyorum.  Öncelikle bol neşeli ve bol kahkahalı bir yıl diliyorum. 2012’de yaşamınızdan neşe eksik olmasın.

2012’de bedenen, ruhen, kalben, zihnen hep yeşil kalın.


Paylaş:
Kategoriler: GÜNCEL, YEŞİL'İN ASLI


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Aslı Dede


Ekolojik yaşama ilgisi olan iki arkadaşı ile birlikte 2006 yılında Naturey.com projesini hazırladı. O günden bugüne ekolojik yaşamı destekleyen kişi ve kuruluşlarla bağlantı halinde. Radyo programında "Yeşil Yaşam için neler yapabiliriz?" sorusunun cevabını konukları ile birlikte arıyor. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunu. Bersay İletişim, Futurekids Türkiye, Doğan Online (E-kolay.net), Borusan Elektronik (Otomax.com), Hürriyet Internet Grubu (Hurriyetemlak.com-Hurriyetoto.com) firmalarında çalıştı. Bemateks markalarının (Kanz, Pampolina, Steiff, Kathe Kruse, Doll) Pazarlama Müdürlüğü ve Bemateks anne-bebek-çocuk e-ticaret sitesi Kidycity.com yöneticiliğini yapıyor. e-ticaret, e-pazarlama eğitimleri veriyor.