Bosch Çevre Kulübü ile çocuklar eğlenerek öğreniyor

| 16 Haziran 2011 Perşembe

Çevre ve eğitim odaklı sosyal sorumluluk çalışmaları ile sürdürülebilir bir yaşamı destekleyen Bosch Ev Aletleri, yeni bir web sitesi ile çevre bilincine sahip nesiller yetiştirilmesine katkı sağlıyor.

4-7  yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanan “Minikler Kategorisi”  ile yayın hayatına merhaba diyen Bosch Çevre Kulübü web sitesi, çevre ile ilgili temel bilgileri, özel animasyon ve oyunlar eşliğinde üstelik seslendirilmiş şekilde eğlenceli ve interaktif bir şekilde sunuyor. Çocuklar oyuncularla söyleşilerden hatıra fotoğraflarına kadar Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ile ilgili merak ettikleri bir çok şeyi  yine bu sitede bulabiliyor.

Bosch Çevre KulübüDoğa dostu nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak hedefi ile  kurulan www.bosch-cevrekulubu.com Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce minik ziyaretçiyi buluşturuyor.

Orman, deniz, şehir ve tarım olmak üzere dört ana temadan oluşan sitede, her temada çevre ile ilgili farklı bir konu işleniyor. Özel animasyonlar eşliğinde sesli olarak aktarılan konular, birbirinden farklı hikayeler, öğretici şiirler, haber ve oyunlarla daha da güçlendiriliyor.

Danışma Kurulu ile daha bilinçli bir çocuk sitesi

Web sitesine alanlarında uzman bir danışma kurulu da destek veriyor. Sitenin danışma kurulu üyeleri arasında, EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru, REC Türkiye (Bölgesel Çevre Merkezi) Direktör Yardımcısı Kerem Okumuş, Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Mine Soysal, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Grafik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nazan Erkmen, Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer ve Sabiha Paktuna Keskin Çocuk Sağlığı ve Danışmanlık Merkezi yer alıyor.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ile ilgili en güncel haberler

Bosch Çevre Kulübü web sitesi, çocuklara ayrıca, Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyunla ilgili bilgilere ulaşma imkanı da sunuyor. Sahnelendiği günden bu yana yaklaşık 17 bin çocuğa ulaşan tiyatro oyunuyla ilgili izleyici görüşleri, sezon programı, oyuncularla yapılan söyleşiler, oyun sırasında yapılan çekimlerden oluşan video ve fotoğraf galerisi de Bosch Çevre Kulübü’nde yer alıyor.

Bosch Çevre Kulübü OrmanSitede başka hangi bölümler var?

Sitede birçok farklı ve merak uyandırıcı başlık altında çocukların öğrenmek isteyeceği bilgileri içeren bölümler bulunuyor. İşte o başlıklardan birkaç örnek:

– “Ne yapsak?” başlığı altında gelecek aya ait etkinlikler, çıkacak kitaplar ve vizyona girecek çocuk filmleri duyuruluyor.

– “Tanıyabilirsen” isimli flu resimlerin gösterildiği, çocukların tam olarak hangi şekil olduğunu bilmeye çalıştığı şıklı bölümde eğlenirken görsel hafızanın da geliştirilmesi hedefleniyor.

– “Komik fotoğraflar” bölümünde komik resimler bulunuyor.

– “Büyüyünce ne olsam?” bölümünde meslekler hakkında bilgiler veriliyor.

– “Oyun oynayalım mı?” başlıklı bölümde eğlenceli oyunlar yer alıyor.

– “Buz gibi espriler” adı üzerinde içinde sahiden buz gibi esprilerin bulunduğu bir bölüm.

–  Hayvanlar ve Ağaçlar hakkında bilgi verilen “Kim kimdir?” adlı bölüm eğitici ve öğretici.

– “Bu tarihleri unutma” adlı bölümde 5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi önemli günlerin bilgisi verilip, yeniden hatırlatılıyor.

– Orman, deniz, şehir ve tarım olmak üzere dört ana temadan oluşan sitenin “Kumbara” bölümünde de, site ziyaretçisi, bu dört temadan hangisinde ise ziyaretçinin, o temaya ilişkin önceki aylardaki bilgilere ulaşmaları sağlanıyor.

Yıldızlar Kategorisi de geliyor

Eylül ayında aynı site üzerinden 8 yaş ve üzeri yaş grubundaki çocuklara ve gençlere özel yeni bir bölüm açılması hedefleniyor. Danışma Kurulu “Yıldızlar Kategorisi” olarak adlandırılacak bu bölüm için özel içeriklerin hazırlanması üzerinde çalışıyor.

 

Paylaş:
Kategoriler: ÇOCUK, GÜNCEL


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.