Doğal Tıp Uzmanlığı

| 1 Nisan 2011 Cuma

Ekolojikrehber.com’da yazılarını izleyebileceğiniz Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca ile 2010 yılında tanıştık. Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) seminerine katıldığımda “Almanya’da eğitim almış ve yıllardır Almanya’da yaşayan, böylesine değerli bilgileri ve deneyimleri olan bir uzman artık Türkiye’de de çalışmalarını bizlerle paylaştığı için şanslıyız…” diye düşünmüştüm.

Ekolojikrehber.com projemizden sözettim Şaduman Karaca’ya, beni heyacanla dinleyerek “Tamam, ben de varım” dedi. Böylesine değerli bir uzmanın bilgi ve deneyimlerinin sizlere ulaşmasında aracılık ettiğimiz için mutluyuz.

Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca’nın yazılarını Ekolojikrehber.com’dan izleyebilirsiniz. Şaduman Hanım’a Doğal Tıp ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk, bize çok değerli bilgiler verdi.

Doğal Tıp nedir? Doğal Tıp, Alternatif Tıp, Tamamlayıcı Tıp kavramları aynı anlama mı geliyor? Modern Tıp ile karşılaştırır mısınız?

Doğal Tıp (Naturopathy, Naturheilkunde), her insanın sahip olduğu doğal güçlerin (kendi kendini sağaltma gücü) harekete geçirilmesi ve güçlendirilmesi sayesinde hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi amaçlayan tedavi yöntemlerinin tamamına verilen ilmin ismidir.

Doğal Tıp uygulanma şekline göre, örneğin bir hasta sadece Doğal Tıp ile tedavi edilmesi durumunda Alternatif  Tıp veya Modern Tıbba paralel  olarak Doğal Tıp ile tedavi edilmesi durumunda Tamamlayıcı Tıp olarak adlandırılmaktadır.

Doğal Tıbbı Modern Tıp ile karşılaştırdığımızda aralarındaki farkın hastaya, hastalığa bakışlarında ve buna bağlı olarak da tedavi şekillerinde görmekteyiz. Doğal Tıp mümkün olduğunca hastayı bütünsel bir şekilde ele almaya çalışır ve tedavi şekli de bütünseldir. Modern Tıpta ise daha ziyade hastalık göz önünde bulundurulur ve bu durumda lokal, oranın tedavisi yapılır.

Doğal Tıp hangi alanları kapsıyor? Doğal Tıp kapsamındaki alt başlıkları açıklar mısınız?

Klasik anlamda Doğal Tedavi yöntemleri şunlardır:

– Su ile Tedaviler ( Kneipp’ın geliştirdiği su ile tedavi yöntemleri)
– Aschner’in Yapı Tedavileri (kan akıtma, şişe çekme, sülük koyma vb.)
– Fitoterapi (bitkiler ile tedavi)
– Bağırsak temizliği (detokslar)
– Tedavi amaçlı oruçlar, diyetler, özel hareketler, hayatı düzenleyici tedbirler vb.
– Geleneksel Çin Tıbbı
– Tibet Tıbbı
– Aromaterapi
– Ayurveda
– Ve değişik kıta ve halkların uyguladıkları sayısız tedavi yöntemleri

Ayrıca aşağıdaki tedavi yöntemlerini de Modern Doğal Tıp olarak adlandırabiliriz.

– Osteopati, Kranio –Sakral-Terapi
– Dorn-Metodu
– Reflexoloji
– Homeopati
– Reiki
– Bach-Çiçekleriyle Terapi
– Kinesiologi
– Hipnoterapi
– NLP
– Masajlar
– Müzikle ve el sanatlarıyla terapi

Hangi koşullar bizi hasta ediyor? Doğal Tıp hastalığa ve organlarımıza neler yapıyor?

İnsanlar yapıları gereği farklılık gösterdikleri için onları hasta eden faktörler de çok farklıdır ve her şeyden önemlisi insandan insana değişir. Birimizi hasta eden durum diğerimizi hasta etmeyebilir, hatta hoşumuza bile gidebilir. Örneğin gürültülü müzik, rüzgarlı hava, güneşli hava, yaşanan bir tartışma bazılarımızı rahatlatırken, diğer insanlar için ise bir baş ağrısına, migrene vb. sebep olabilir.

Doğal Tıp doğru uygulanması durumunda hastayı bir bütün olarak ele alır ve onu hasta eden koşulları mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışarak hastalığın da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Gerekirse organlara da dahilen (örneğin fitoterapi) veya haricen (örneğin masaj, şiatsu, akupunktur) destek verir ki, kendi yapması gereken fizyolojik fonksiyonunu yerine getirebilsin.

Doğal Tıp Eğitimi nasıl olmalı? Almanya’da kimler Doğal Tıp uzmanı  olabiliyor? Dünyada Doğal Tıp Eğitimi ve Uzmanlığı nasıl? Türkiye’de durum nedir?

Doğal Tıp Eğitimi günümüzde dünyada değişik ülkelerde farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bu konuda kesin bir ortak yöntem yoktur, çünkü her ülkenin Doğal Tıbba olan yaklaşımı ve yasal düzenlemesi farklıdır. Örneğin Almanya’da 1930’lu yıllardan bu yana bir Doğal Tıp Uzmanları Yönetmeliği ve Sağlık Sigortası ve Doğal Tıp Uzmanlarının muayenehane açma ve tedavi etme hakları var. Başka ülkelerde ise bu genelde Modern Tıbbın bir parçası olarak Bütünsel Tıp adı altında resmi olarak uygulanmaktadır.

Türkiye’de bu konuda medya ve halk içinde oldukça büyük ilgi var. Bir Doğal Tıp Uzmanlığı Yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girer, bilemem. Fakat bu bilgilerden ve yöntemlerden yararlanmak tabii ki halkın hakkıdır. Bu konuda Türkiye nasıl bir yol izleyecek, bilemiyorum. Zira haddim olmadan şu soruyu sormak isterim: “Türkiye’de bu alana Doğal Tıp trend olduğu için mi, yoksa bir Doğal Tıp Felsefesi kabul edildiği için mi ilgi var?”

Siz Türkiye’de bu alanda neler yapıyorsunuz?  Doğal Tıp ile ilgili ilkeleriniz nelerdir? Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

Ben Almanya’dan diplomalı bir Doğal Tıp Uzmanı’yım ve orada hastalarımı tedavi etmeye devam ediyorum.

Türkiye’de ise sadece bu alanın tanınması yönünde çalışmalar yapıyorum, somut örnek olarak bir Fitoterapi Kursu veriyorum.

Bunun yanında, yaklaşık 2004 yılından bu yana Türkiye’nin şifalı bitkilerini araştırıyorum.

Bu araştırmalarımın sonucunu mutlaka yayınlamak isterim, çünkü bu bitki zenginliğini ve ne için kullanılabileceğini bütün halk ile paylaşmak isterim.

Birkaç yıldır ilkbahar detoksu kampı yönetiyorum.

Bazı dergilere (Yeşil Atlas, Buğday vb.) Doğal Tıp alanında yazılar yazıyorum.

Kısa süreli seminerler, workshoplar ve halka açık bilgilendirme etkinlikleri sunmayı planladım. Bunlar botanik bahçelerde, halk pazarlarında olacak.

 

Paylaş:
Kategoriler: GÜNCEL, SAĞLIK, YEŞİL'İN ASLI


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Aslı Dede


Ekolojik yaşama ilgisi olan iki arkadaşı ile birlikte 2006 yılında Naturey.com projesini hazırladı. O günden bugüne ekolojik yaşamı destekleyen kişi ve kuruluşlarla bağlantı halinde. Radyo programında "Yeşil Yaşam için neler yapabiliriz?" sorusunun cevabını konukları ile birlikte arıyor. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunu. Bersay İletişim, Futurekids Türkiye, Doğan Online (E-kolay.net), Borusan Elektronik (Otomax.com), Hürriyet Internet Grubu (Hurriyetemlak.com-Hurriyetoto.com) firmalarında çalıştı. Bemateks markalarının (Kanz, Pampolina, Steiff, Kathe Kruse, Doll) Pazarlama Müdürlüğü ve Bemateks anne-bebek-çocuk e-ticaret sitesi Kidycity.com yöneticiliğini yapıyor. e-ticaret, e-pazarlama eğitimleri veriyor.