TED Ödüllü Şef Jamie Oliver: Her çocuğa besinleri öğretin [Video]

| 3 Ocak 2012 Salı

TED Ödüllü Şef Jamie Oliver TED konuşmasında diyor ki: “Her çocuğa besinleri öğretin.” Peki ama nasıl? 34 yaşındaki İngiliz Şef Jamie Oliver çocukken babasının lokantasında ona yardım ediyordu. Sonra şef oldu. Şimdilerde “Çıplak Şef” adlı televizyon programında ve kitapları ile “Amerikan Gıda Devrimi” hareketine liderlik ediyor.

Jamie Oliver TEDÜnlü Şef Oliver  ününü önce İngiltere’de hızla yaygınlaşan obeziteye karşı mücadele için kullanmaya başladı.  Sonra da dünyada en çok obezin olduğu ABD’ye odaklandı.

ABD’de yaptığı çalışmalar sonrası Jamie Oliver harika bir teklif aldı. Ünlü global Sivil Toplum Kuruluşu TED her yıl 3 parlak zekalı kişiye 100.000 Dolar veriyor ve “Dünyayı Değiştirmek için Bir Dilek (One Wish to Change the World)” soruyor.

TED 2010 yılında bu soruyu Jamie Oliver’a sordu. Dünyayı değiştirmek için bir dilek tutmanı istesek, ne dilerdin?

Ünlü aktivist şef  Jamie Oliver ise şunu diledi:

“Çocuklara besinleri öğretmek, aileleri yeniden yemek pişirmeye heveslendirmek ve insanların heryerde obezite ile mücadele etmelerini sağlamak için  güçlü ve sürdürülebilir bir hareket için bana yardım etmenizi diliyorum.”

Her konuda ABD’yi geriden izleyen Türkiye’de de son dönemde hazır yemeklerin kullanımı artmaya başladı. Sevindirici ki Türkiye’de hala evlerde yemek pişiyor. Ancak çocukların sağlıklı beslenme konusunda öğreneceği çok şey var.

İşte 2010 yılında Kaliforniya’da gerçekleşen TED Konferansı’nda Jamie Oliver Konuşmasının videosu. Sayfada altyazı seçeneği var. Türkçe altyazı seçerek, Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

Jamie Oliver TED Konuşması VIDEO’sunu izlemek için tıklayın

 

Paylaş:
Kategoriler: ÇOCUK, GÜNCEL


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.