Neden organik ürünleri tercih edelim?

| 17 Nisan 2011 Pazar

1930’lardan günümüze organik tarım modeli birçok ülkede uygulanıyor. Avrupa’da organik tarımın temellerini atan ülkeler arasında Danimarka, İngiltere ve İsviçre yer alıyor. ABD, Kanada, Avustralya, Japonya ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde organik ürünleri tercih edenler sürekli artıyor.

Türkiye’de üretilen organik ürünler yıllardır çoğunlukla yurtdışına gönderiliyordu. Ancak son dönemde, Türk tüketicileri de organik ürünleri tercih etmeye başladı.

Neden organik ürünleri tercih edelim?

Sağlıklı yaşam için

Organik tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmıyor.

Organik üretim yapılacak arazinin; geleneksel üretim yapılan bölgelerden, işlek anayollardan, ağır sanayi tesislerinden, maden işletmelerinden kentsel atıkların toplu olarak bırakıldığı alanlardan, kirletici atıklar içeren akarsu ve yeraltı sularından etkilenmeyecek bir mesafede olması gerekiyor.

Daha lezzetli beslenmek için

Üretim ve diğer tüm aşamalarda kimyasal maddeler kullanılmadığı için, gıda ürünleri gerçek lezzetini kaybetmiyor. Her ürün mevsiminde yetiştiriliyor.

Doğayı ve çevreyi korumak için

Organik tarım, tarımsal üretimde yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan alternatif bir üretim yöntemi. Bu yöntemde sentetik gübre, ilaç, kimyasal madde kullanılmıyor.

Neden Organik – Ekolojik Tarım?

ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ekolojik ürünleri tercih etmemizin yararlarını şöyle sıralıyor:

– Gelecek nesilleri korumak,

– Kimyasalların insanlar, çevre ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak,

– Toprak verimliliğini ekolojik koşulları göz önüne alarak doğal yollarla uzun dönem için sağlamak,

– Toprak ve genetik kaynak erozyonunu önlemek,

– Su miktar ve kalitesini korumak,

– Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve enerji tasarrufu yapmak,

– Üretici ve tarımsal işletmelerde çalışan insanların sağlığını korumak,

– Küçük çiftçilerin güvenliğini üretim döngüsü veya gelir düzeylerini arttırarak sağlamak,

– Ekonomiyi desteklemek,

– Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek.

Paylaş:
Kategoriler: ORGANİK


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Editör


2006 yılından bugüne Naturey.com ekibine destek veriyor. Organik, ekolojik, yeşil ürün ve hizmetlerdeki yenilikleri izliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim halinde. Ekolojik yaşam konusunda haberleriniz, önerileriniz, yorumlarınız mı var? Ekolojikrehber.com sitesinin en altındaki iletişim linkinden ulaşacağınız iletişim formunu kullanarak ona iletebilirsiniz.