Arı ve böcek sokmalarında Doğal Tıp ile İlk Yardım

| 23 Haziran 2011 Perşembe

Bizi ne zaman ve nerede bir böceğin sokacağı bilinmez: Sinekler, arılar, eşekarıları v.b.  Çoğunlukla sokulan yer  kısa bir süre için acır, fakat arkasından uzun süre kaşınır. Bazıları bize ciddi boyutta sıkıntı verir, hatta iltihaplanarak haftalarca geçmek bilmez. Kortizon içeren merhemler tabii ki hemen sürülebilir, fakat bu gerçekten gerekir mi?

Aslında çok nadiren bu yola baş vurmak gerekebilir, onun yerine evlerimizde kadim bilgilerin yardımıyla böcek-sinek sokması durumunda ilkyardımı kendimiz yapabiliriz.

Akrep, yılan ve çiyan sokmalarında aşağıdaki önlemler kesinlikle yetersizdir, lütfen böylesi durumlarda tam teşekküllü bir sağlık kurumuna başvurunuz.

Aşağıda hem Anadolu’da hem de tüm dünyada kullanılan yöntemlerden sadece bazılarını bulacaksınız, fakat her şeyden önce şu üç noktaya da dikkat etminizi önemle rica ederim.

Dikkat: Her insan böcek-sinek sokmalarında çok farklı reaksiyon gösterir, o nedenle bilhassa aşırı şişme, nefes alamama, tansiyon ve kalp ile ilgili semptomlarda derhal en yakın tıbbi yardım merkezine gidilmeli!!!  SOS!!! Acil Durum!!!

Dikkat : Ağız, boğaz ve dudak bölgelerindeki sokmalara hemen buz koyun, buz emin. Aynı zamanda bir an önce en yakın sağlık merkezine gidin, tehlikeli olabilir!!!  SOS!!! Acil Durum!!!

Dikkat: Küçük çocuklarda böcek sokmaları kan zehirlemesine kadar götürebilir. Böcek sokan bölge kaşınma sonrasında şiştiyse, lütfen çoçuğu hemen bir hastaneye götürün!

1. Böceğin soktuğu bölgeye hemen buz koyun veya soğuk kompres yapın ya da sokulan bölgeyi akan soğuk suya tutun.

2. Arı veya eşekarısı sokması durumunda, arının iğnesini dikkatli bir şekilde çıkarın.

3. Lahana yaprağının suyunu sıkın, bu suyu sokulan bölgeye bolca sıvayın, (bilhassa arı ve eşekarısı sokmasında), zehirin dağılmasını engeller.

4. Eğer böcek sokulan nokta aşırı derecede kaşınıyor ise, bölgeye şu uygulamaları yapabilirsiniz:

– Kuru soğan suyu veya kuru soğan enine kesilip direkt sokulan noktanın üzerine basılır

Sirkeye tuz ilave ederek

– Taze sıkılmış limonun suyu (ağrıya karşı da iyi)

– Suda çözülmüş maya

– Taze fesleğen yaprağı ezip üzerine basınız, fesleğen türü önemli değil.

Arı ve Böcek Sokmalarında Doğal Tıp İle İlk Yardım

Ege bölgesinde yaygın bir şekilde sinek kovucu olarak yetiştirilen küçük yapraklı fesleğen (Basilicum)

5. Sokulan bölgede iltihaplanmayı engellemek için, sokulma noktasına bir damla kızdırılmış bal mumu damlatın.

6. Bir kabın içine bir tatlı kaşığı killi toprak koyup, bunu su ile karıştırarak bir lapa kıvamına getirin ve buna üç damla nane yağı karıştırıp, söz konusu bölgeye sıvayın.

7. Taze maydanozu ince kıyın, bunu temiz bir pamuklu mutfak bezine koyarak sokulan bölgeyi sarın.

8. Kaşınan bölgeyi lütfen kaşımayın, onun yerine kendi tükrüğünüz ile tekrar tekrar nemlendirin.

9. Arı sokmasında sokulan nokta ıslatılır (en ideali sokulan kişinin kendi tükrüğü ile) ve üzerine toz şeker dökülür, şeker zehiri alır.

10. Doğada yürüyüş esnasında bir böcek sokması durumunda bir sinirli ot (yaraotu) yaprağını çiğneyip lapa haline gelince sokulan yerin üzerine koyun. Kaşıntı ve iltihap önlenmiş olur. Bu uygulama için sinirli otun dar ve geniş yapraklı olmak üzere her iki türü de kullanılabilir.

Arı ve Böcek Sokmalarında Doğal Tıp İle İlk Yardım

1) İnce yapraklı sinirli ot (Plantago lanceolata), 2) geniş yapraklı sinirli ot (Plantago major)

11. Böcek sokması sonrasında sokulan yeri tükrüğünüz ile ıslatıp üzerine tuz dökerseniz, yara oluşmasını önlersiniz.

12. Soğuk saklanmış lor peynirinden hazırlanan bir sargı, böcek sokulması sonrasında şişmeyi ve kaşıntıyı önler

13. Böcek sokması sonrasındaki kızarıklığa sirkeli su kompresleri ve rendelenmiş çiğ patates sargıları iyi gelir.

14. Böcek sokulan bölgeye oğulotu yapraklarını ezip bastırırsanız, hem ferahlık verir, hem de olası iltihap durumunu önlemiş olursunuz.

Arı ve Böcek Sokmalarında Doğal Tıp İle İlk Yardım

Oğulotu - Limon melisası (Melissa officinalis)

Böcek sokmalarından koruyucu önlemler:

Beyaz, yeşil veya krem renkli giysileri tercih ediniz, böcekler sizi rahat bırakacaktır

– İnce, fakat kolları ve bacakları kapayan giyisiler giymekte yarar var.

Yüzünüze, ellerinize ve kollarınıza karanfil yağı (yoksa lavanta yağı da olabilir) sürerseniz, sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engellemiş olursunuz. Hazırlanışı: 500 ml yüksek kalitede zeytin yağına 5 damla uçucu karanfil (veya lavanta) yağını karıştırınız.

Alkol kokusunu da sinek ve böcekler sevmez, bunu vücuda sürülebilirsiniz, fakat tabii ki bu bir tercih konusudur.

Itırotu yapraklarını avucunuzda önce biraz ezip, bu yapraklar ile kol ve bacaklarınızı ovunuz. Itırotu kokusunu çoğu sinek sevmez.

Arı ve Böcek Sokmalarında Doğal Tıp İle İlk Yardım

Itırotu (Pelargonium)

Konu ile ilgili bazı bilgiler

Yaz dönemi sinek – böcek dönemidir. Hareket ettiğimiz her yerde bunlara rastlamak olağandır ve bu olması gereken bir durumdur. Lütfen bulunduğunuz tatil yöresini veya normal yaşam bölgesini ilaçlatmaktan kaçının. Bu yapılan ilaçların sadece sinek ve böceklere değil, doğadaki bütün canlılara ve biz insanlara da zararı vardır. Hatta bu ilaçlar eninde sonunda gıda veya hava yoluyla yine gelip bizi bulacaktır.

Böcek sokmasında neler oluyor?

Bizi kuluçka dönemlerinde beslenmek isteyen dişi sinekler ısırır.  Soktukları noktaya önce kan pıhtılaşmasını engelleyen uyuşturucu bir sıvı enjekte ederler ki sokulan noktada kan akışı devam etsin.  Fakat bu uyuşturma işleminin sineğe başka bir yararı daha vardır; biz ısırmayı algılayamayız, o da bu arada gerekli kanı emmek için zaman kazanmış olur. Şayet biz bunu farkedersek, gayri ihtiyari sineğin üzerine bir şaplak yapıştırırız ve sinek o anda ölür, ya da bizden hızlı davranır ve uçar gider.

Her iki durumda bize kalan, ısırılan bölgede bir şiskinlik ve kızarıklıktır. Bu şişkinlik ve kızarıklık, hatta arkasından gelen kaşınma durumu, sineğin bize enjekte ettiği sıvıdaki doku hormonu histamine  vücudumuzun reaksiyonudur. Kimi insan bu hormona karşı hafif, kimisi aşırı reaksiyon gösterirken, kimisi  ise hiç etkilenmeyebilir.  Reaksiyon gösterme durumunda bu bölgeyi kaşımak durumu daha da kötüleştirir, çünkü aynı yerde sinirler de mevcuttur ve bunlar kaşıma durumunda tahriş olur; bu arada kaşınan yer mikrop kaparsa iltihaplı süreçler de yaşanabilir.

Keyifli ve böceksiz bir yaz mevsimi dileğiyle,

Şaduman Karaca

Paylaş:
Kategoriler: SAĞLIK


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Şaduman Karaca


1964 yılnda Ordu'da doğdu. 1985'de Almanya’ya gitti. 1986-1992 yıllarında Berlin Humboldt Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimi aldı. 1989'da anne oldu. 1990 yılından bugüne Pedagog, Sosyal Danışman, Psikososyal Danışman, Eğitimen olarak çalışıyor. 1998-2002 arası doktora çalışması çerçevesinde Humboldt Üniversitesi'nde etnolojik alan araştırmaları yaptı. 2003 Yoga öğretmenliği eğitimi (Diploma:Yoga öğretmeni) 2004 Yoğun Şiatsu eğitimi (Sertifika: Şiatsu Terapisti) 2004-2007 Doğal Tıp eğitimleri. 2 yıl yoğun tıp eğitimi (Berliner Schule für Heilkunde). 6 ay tıp sınavına hazırlık kursları (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Homeopati eğitimi, staj & Süpervizyon (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Antroposofik Felsefe temelinde Bitki Şifa Bilimi (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 4 yıl Fitoterapi eğitimi (IfP - Fitoterapi Enstitüsü Berlin, Avrupanın tek Fitoterapi ağırlıklı Doğal Tıp Okulu). 6 ay göz diyagnozu ve Süpervizyon. 6 ay yüz diyagnozu. Schüssler Tuzları Eğitimleri. Ayurveda ve Tibet masajı. Kulak Akupunkturu, Aromaterapi, Reflexoloji. Çok sayıda birkaç günlük Doğal Tıp alanında eğitim ve uygulama seminerleri. 2006 Doğal Tıp Uzmanlığı Sınavı ve Doğal Tıpla Tedaviye Hak Belgesi (Heilpraktikerin). 2007 Almanya'da Muayenehane açma ve Doğal Tıp uzmanı olarak serbest meslek hayatına geçiş. 2008 Türkiye Homeopati Derneği kurucu üyesi. 2009-2010 mediasyon (uzlaştırma) eğitimi. 2009-2011 iletişim ve davranış eğitmenliği eğitimi (Ausbildung zur Kommunikations- und Verhaltenstrainer) Humboldt Üniversitesi. Doğal Tıp alananında aldığı diğer ek eğitim ve kurslar: Ayurveda Yoga Masajı, Tibet Masajı, Aromaterapi, Krem, Merhem ve Parfüm yapımı, Bach Çiçekleri Terapisi, Kulak Akupunkturu, Aschner Yapı Metodları (Şişe çekme, sülük koyma, kan akıtmalar vs.), Schüssler Tuzları (Biyokimya), Antropozofik Tıpla kanser tedavisi, Doğal Tıb ile ilkyardım, Homeopatik ilaç yapımı, Beslenme Danışmanlığı, Sağlık Danışmanlığı, Almanya’nın değişik okullarında birçok homeopatik derinleşme seminerleri, Fitoterapik tedavide özel hastalıklar üzerine derinleşme seminerleri, Homeopati ve göz diyagnozuyla Fitoterapi süpervizyonlarına düzenli katılım.