Detoks nedir?

| 16 Temmuz 2011 Cumartesi

Detoks;  latince kökenlidir ve  Detoxikation kavramının kısaltılmışıdır. Detoxikation zehir atımı, arınma anlamına gelir. Bu işlem için  Almanca’da ise sadece zehir atımı anlamına gelmeyen “Entschlacken” ve “Entsäuern” kavramları vücudu, vücuda fazlalığı yük olan bütün  atık ve asidik maddelerden arındırılması anlamına gelir. Detoks, yani sağlık orucu insanlık tarihi boyunca uygulanmaktadır ve Hipokrat’dan bu yana doğal tedavi yöntemi olarak hekimler tarafından tavsiye edilir ve doğal tedavi yöntemlerinin başında gelir.

Detoks nedir? 1Oruç kelimesi (Arapça: siyam, savm; İngilizce: fast; Almanca: fasten) tutmak, yani nefsi tutmak, engellemek anlamına gelir. Kastedilen ise ya belli besin maddelerinden uzak durmak ya da belli bir süre hiç yemek yememek. Değişik dinlerde farklı şekillerde uygulanan oruçun hedefi; sadece bedeni dinlendirmek değil, aynı zamanda zihnin ve ruhunda dinlenip dinginleşmesi ve bu sayede beden, ruh ve zihin dengesinin sağlanması günümüze kadar aktarılmıştır.

Detoksu (yani gönüllü yememek ve/veya içmemek) hemen hemen bütün büyük dinler oruç şeklinde konu eder ve yılın belli bir döneminde oruç tutulmasını öngörür.

Bu oruçların dinden dine uygulanış şekilleri farklı olsada, ortak yanlarından bazıları vücudu dinlendirmek, nefsi kontrol edebilmek, bazı dünyevi alışkanlıklar konusunda  kafa yormak ve bunları sorgulamamayı hedeflemektedir.

Detoks şekilleri

Günümüzde ise genelde ‘sağlık’ orucu bedenin arınması ve tazelenmesi için uygulanmaktadır. Batı aleminde genel itibarıyla şu oruç şekillerinin yaygın olarak uygulandığını görmekteyiz.
– Total oruç / sadece su, çay ve sebze-meyve suları ile
– Bazik oruç / beslenme (asit üreticilerini yemeyerek)
– Tek yönlü beslenme: Sadece pişmemiş gıdalar ile beslenme (sıvı ya da katı)
– Haftanın bir günü katı hiç bir şey yememe
– Değişik dini oruç şekilleri

Özellikle total oruç uzman kontrolü altında tutulmalı ve oruca belli bir beslenme şekli ile en az üç gün vücut hazırlanır. Oruç sonrasında yine orucun süresine göre vücut hassas bir şekilde hazırlanarak normal yemek dönemine geçilmelidir.

Detoksun, bedenin atması gereken maddeleri daha rahat atabilmesi için -doğaya paralel olarak- küçülen ay dönemlerinde yapılması önerilir.

Detoks süresi

Oruç süresi kişinin isteğine, gücüne ve uygulama koşullarına göre değişiklik gösterir. Biz, Doğal Tıp Uzmanları normal koşullarda şu süreleri önermekteyiz.

– Total oruç: en az 5 gün ve en fazla 21 gün; yılda 1-2 kez.
– Bazik beslenme: en az 7 gün ve en fazla 21 gün; yılda bir kaç kez
– Tek yönlü beslenme (sadece meyve ya da çiğ besinler): haftada belli bir gün sürekli
– Haftanın bir günü katı hiç bir şey yememme: süresiz

Detoksun şekline göre mineral, vitamin takviyesi, bazik beslenme önerilir. Ör. total oruçda bağırsak temizliği lağman yapılarak sağlanabilir.

Kimlerin detoks yapması sakıncalıdır?

Detoks her ne kadar sağlığa kavuşmak ve sağlığımızı korumak için önemli olsa da bazı insanların bu oruç şeklini uygulamalanrında sakınca vardır. Bunların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

– 16 yaşın altındaki genç ve çocuklar
– Hamile ve emziren bayanlar
– Akut psikolojik tedavi görenler
– Enfeksiyon hastalığı geçirme dönemindekiler
– Kemik hastaları
– Çok ileri yaşlarda
– Bedensel olarak çok ağır işlerde çalışanlara
– Yemek yeme bozukluğu yaşayanlarda (aşırı zayıfların)
– Değişik ilaç tedavisi görenlerin
– Ağır hastaların ve ameliyat geçirenlerin
– Hipertiroid den dolayı tedavi görenler (bun insanlar zaten çok yakıyorlar)

Diğer hastalık durumlarında veya genel durumunuzu oruçtan önce bir Doğal Tıp uzmanına veya doktorunuza  danışmanızda yarar var.

Bir detoks örneği: Bazik oruç veya bazik beslenme

Detoks döneminde mümkün olduğunca asidik atık maddesi üreten besinler  tüketilmemeli. Bu durumda vücuda asit girişi engellenir. Ayrıca vücuttaki varolan toksinler, fazla yağlar ve asidik atık maddeler ise değişik şekillerde harekete giçirilerek vücuttan atılması sağlanır. Bu dışarı atma olayı ise lenf kanalı ve bunu takiben kan yoluyla sağlandığı için bu dönemde normalin üzerinde kaliteli su içmek çok önemlidir, çünkü bu dışarı atılması gereken maddeler ancak sıvı aracılığı ile dışarı taşınabilir. Bol oksijenli hava, stressiz bir yaşam ve organların faaliyetini kolaylaştırmak için hareket ve organlara yönelik egzersizler çok önemlidir. Yağların ve toksinlerin içten çözümü   ve bu süreçteki normalin üzerinde çalışması gereken organları destek amaçlı bir oruç çayı detoksun çeşidi ne olursa olsun süreci olumlu yönde etkiler.

Sağlıkla Kalın

Şaduman Karaca

Not: Şaduman Karaca,  her yıl düzenli olarak ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki kez detoks kampı düzenlemektedir. Güncel detoks kampı hakkında bilgileri Şaduman Karaca’nın web sitesinden takip edebilirsiniz ya da onunla direkt iletişim kurabilirsiniz.

Şaduman Kara web sitesi: www.sadumankaraca.com

Şaduman Karaca Tel: 0533-412 69 85

 

Paylaş:
Kategoriler: SAĞLIK


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Şaduman Karaca


1964 yılnda Ordu'da doğdu. 1985'de Almanya’ya gitti. 1986-1992 yıllarında Berlin Humboldt Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimi aldı. 1989'da anne oldu. 1990 yılından bugüne Pedagog, Sosyal Danışman, Psikososyal Danışman, Eğitimen olarak çalışıyor. 1998-2002 arası doktora çalışması çerçevesinde Humboldt Üniversitesi'nde etnolojik alan araştırmaları yaptı. 2003 Yoga öğretmenliği eğitimi (Diploma:Yoga öğretmeni) 2004 Yoğun Şiatsu eğitimi (Sertifika: Şiatsu Terapisti) 2004-2007 Doğal Tıp eğitimleri. 2 yıl yoğun tıp eğitimi (Berliner Schule für Heilkunde). 6 ay tıp sınavına hazırlık kursları (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Homeopati eğitimi, staj & Süpervizyon (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Antroposofik Felsefe temelinde Bitki Şifa Bilimi (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 4 yıl Fitoterapi eğitimi (IfP - Fitoterapi Enstitüsü Berlin, Avrupanın tek Fitoterapi ağırlıklı Doğal Tıp Okulu). 6 ay göz diyagnozu ve Süpervizyon. 6 ay yüz diyagnozu. Schüssler Tuzları Eğitimleri. Ayurveda ve Tibet masajı. Kulak Akupunkturu, Aromaterapi, Reflexoloji. Çok sayıda birkaç günlük Doğal Tıp alanında eğitim ve uygulama seminerleri. 2006 Doğal Tıp Uzmanlığı Sınavı ve Doğal Tıpla Tedaviye Hak Belgesi (Heilpraktikerin). 2007 Almanya'da Muayenehane açma ve Doğal Tıp uzmanı olarak serbest meslek hayatına geçiş. 2008 Türkiye Homeopati Derneği kurucu üyesi. 2009-2010 mediasyon (uzlaştırma) eğitimi. 2009-2011 iletişim ve davranış eğitmenliği eğitimi (Ausbildung zur Kommunikations- und Verhaltenstrainer) Humboldt Üniversitesi. Doğal Tıp alananında aldığı diğer ek eğitim ve kurslar: Ayurveda Yoga Masajı, Tibet Masajı, Aromaterapi, Krem, Merhem ve Parfüm yapımı, Bach Çiçekleri Terapisi, Kulak Akupunkturu, Aschner Yapı Metodları (Şişe çekme, sülük koyma, kan akıtmalar vs.), Schüssler Tuzları (Biyokimya), Antropozofik Tıpla kanser tedavisi, Doğal Tıb ile ilkyardım, Homeopatik ilaç yapımı, Beslenme Danışmanlığı, Sağlık Danışmanlığı, Almanya’nın değişik okullarında birçok homeopatik derinleşme seminerleri, Fitoterapik tedavide özel hastalıklar üzerine derinleşme seminerleri, Homeopati ve göz diyagnozuyla Fitoterapi süpervizyonlarına düzenli katılım.