Güneş Çarpmasında İlk Yardım

| 23 Haziran 2011 Perşembe

Güneş çarpması ya da insolasyon olarak adlandırdığımız durum, boyun, ense ve kafanın uzun süre ve yoğun güneş etkisine maruz kalması durumunda oluşan, şiddetli sıcağın yol açtığı bir nevi doku hasarıdır. Aşırı ısı durumunda vücudumuzun ter bezleri tuzlu salgı şeklinde bu aşırı vücut ısısını dengeleyemez ve vücutta kaldırabileceğinden fazla ısı kalarak hararete dönüşür. Aşırı su kaybından dolayı kan koyulaşır. Bu durumdan genel metabolizma dengesi etkilenir, hatta kafatasımızın hemen altında bulunan beyin zarları bile ileri derecede hasara uğrayabilir.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım BeyinBu süreci halihazırdaki bir enfeksiyon veya kronik hastalık daha da hızlandırır ve ayrıca bulunan ortamdaki havanın nem oranı, durgunluğu, kişinin üzerindeki giysilerin kalınlığı tetikleyici faktörlerdir.

Her ne kadar literatürde bu hastalığın hava sıcaklığının 40 santigrat derecenin üzerine çıktığında baş gösterdiği yazsa da, her insanın sıcağa dayanıklılığı çok farklıdır. Çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan ya da moral çöküntüsü içinde olanlar, güneşi az gören ülkelerde yaşayanlar ve açık tenli insanlar daha düşük derecelerde de güneş çarpması yaşayabilirler.

Güneş çarpmasının sebepleri

Kafaları korumadan uzun süre deniz kenarı veya arazide direkt şiddetli güneş ışınlarına maruz kalma durumunda oluşur. Bilhassa çocuklar, açık tenli ve kafasında saçı olmayan veya seyrek saçlı insanlar bu hastalıktan şikayetçidirler.

Güneş çarpmasının semptomları

Yaz aylarında uzun süre doğrudan güneşe maruz kalmış insanlarda şu belirtiler gözlenmektedir.

– Mide bulanması
– Şiddetli baş ağrısı
– Kafa bölgesinde hararet
– Baş dönmesi
– Kusma
– İç huzursuzluğu
– Kalp çarpıntısı
– Yüksek ateş
– Kas krampları
– Genel halsizlik
– Bilinç bozukluğu

Hastalığın gidişatı

Güneş çarpması durumunda bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi tipik semptomlar esas güneş çarpmasından birkaç saat sonra hissedilir. Eğer kafa serinletilirse veya gölgeye gidilirse veya kafa güneşten korunursa bu semptomlar kısa bir süre sonra kendiliklerinden kaybolur.

Ne yazık ki güneş çarpması kapsamında bazan da komplikasyonlar olabiliyor. Özellikle şuurda bozukluk ya da bilinç kaybı yaşanabiliyor. Nadiren de olsa beyin ödemi bile oluyor ve bu da beyinde basınç oluşmasına sebep oluyor. Bu durum nefes darlığına, kramp ataklarına hatta komaya kadar götürebileceği için acilen hastaneye gidilmesi gerekir!!! SOS!!! Acil Durum!!!

Küçük çocuklarda bu durum çok çabuk menenjite dönüşebileceği için, çocukların kafalarını korumadan özellikle öğle güneşine çıkarılmamaları gerekir. O nedenle çocuklar yaz aylarında saat 10:00 -16:00 arasında güneşe çıkarılmamalı.

Güneş çarpması durumunda ilk müdahele

– Panik yapılmamalı
– Hasta hemen gölgeye taşınmalı, havadar bir yer daha da iyi olur
– Hastanın kafası ve göğüs kısmı daha yukarda olmalı
– Vücudu sıkan giysiler gevşetilmeli- Hasta kusmak istiyorsa yan döndürülmeli- Şuur bozukluğu veya kaybı ve diğer dikkat çekici anormallik durumunda hemen doktor-ambulans çağrılmalı

Tıbbi yardım gelene kadar ense, kafa ve boyun bölgeleri soğuk ve ıslak bezlerle serinletilmeli (yüksek ateş durumunda bütün vücudun ıslak bezlerle serinletilmesinde yarar var).

Güneş çarpmasının tedavisi

Durumun tehlikeli olmadığından emin olduktan sonra diğer müdahelelere sıra gelmiştir.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım– Hastanın bilinci yerindeyse sadece su verilmeli, fakat buz gibi değil ılık su verilmeli.

– Katı yiyecek verilmemeli!

– Daha sonra mineral kaybını dengelemek için 1 lt suya 1 tatlı kaşığı sofra tuzu (deniz veya kaya tuzu tercih edilmeli) karıştırılıp içirtilmeli, her 10 dakikada bir yudum verilmeli.

– Hasta ıslak bezler ile başta ense ve kafa bölgesinden serinletilmeli, çok daha sonra soğuk su banyosu dikkatlice yapılabilir. Dikkat! birden buz gibi su hararetli vücuda şok etkisi yapabilir.

– Serinletici jeller kullanılabilir, örneğin Aloe vera jeli.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

– Herhangi bir bedensel aktiviteden uzak durulmalı, sabırlı olunmalı ve nekahat dönemi hasta kendini toparlayana kadar uzatılmalı.

Güneş çarpmasına karşı koruyucu önlemler

– Güneşli günlerde kafa bir şapka, eşarp veya şemsiye ile korunmalı

– Yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalı

– Ense ve boyun bölgesi de aynı şekilde korunmalı

– Çok miktarda su tüketilmeli, yani normalin üzerinde

– Tatil döneminde güneşe birden çıkılmamalı, süre yavaş yavaş uzatılmalı ve güneşin dik olduğu saatlerde güneşe çıkılmamalı

– Yaz aylarındaki şehir ortamında yaşanan aşırı sıcak da çok tehlikelidir.  Bilhassa çocuk ve yaşlıların trafikte taşıt içinde kalmaları güneş çarpmasının zamanla artan  sebeplerinden biridir. O nedenle seyahatlerinize bol su ile çıkın ve mümkünse günün serin saatlerinde seyehat etmeyi tercih edin.

Güneş çarpmasında homeopatik ilaçlar ile ilkyardım doğal tıp alanında dünya çapında oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır, hatta hayat kurtarıcılığı tartışılmaz bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Bu da homeopatinin hızlı etkisi ve ilaçlarının her seyahat çantasında rahat taşınabilir olmasından kaynaklanmaktadır

Güneş tabii ki sadece çarpacak diye sakınmamaız gereken bir ateş gezegeni değildir. Güneşin yararları olduğu gibi, cildimize vereceği zararları da var kuşkusuz.

Sağlıkla kalın

 

Paylaş:
Kategoriler: SAĞLIK


Yorum Gönder

Yorum göndermek için kayıtlı olmalısınız. Ekolojik Rehber'e üye olmak için tıklayın.Yazar Hakkında

Şaduman Karaca


1964 yılnda Ordu'da doğdu. 1985'de Almanya’ya gitti. 1986-1992 yıllarında Berlin Humboldt Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimi aldı. 1989'da anne oldu. 1990 yılından bugüne Pedagog, Sosyal Danışman, Psikososyal Danışman, Eğitimen olarak çalışıyor. 1998-2002 arası doktora çalışması çerçevesinde Humboldt Üniversitesi'nde etnolojik alan araştırmaları yaptı. 2003 Yoga öğretmenliği eğitimi (Diploma:Yoga öğretmeni) 2004 Yoğun Şiatsu eğitimi (Sertifika: Şiatsu Terapisti) 2004-2007 Doğal Tıp eğitimleri. 2 yıl yoğun tıp eğitimi (Berliner Schule für Heilkunde). 6 ay tıp sınavına hazırlık kursları (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Homeopati eğitimi, staj & Süpervizyon (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 3 yıl Antroposofik Felsefe temelinde Bitki Şifa Bilimi (Patasophia Doğal Tıp Okulu). 4 yıl Fitoterapi eğitimi (IfP - Fitoterapi Enstitüsü Berlin, Avrupanın tek Fitoterapi ağırlıklı Doğal Tıp Okulu). 6 ay göz diyagnozu ve Süpervizyon. 6 ay yüz diyagnozu. Schüssler Tuzları Eğitimleri. Ayurveda ve Tibet masajı. Kulak Akupunkturu, Aromaterapi, Reflexoloji. Çok sayıda birkaç günlük Doğal Tıp alanında eğitim ve uygulama seminerleri. 2006 Doğal Tıp Uzmanlığı Sınavı ve Doğal Tıpla Tedaviye Hak Belgesi (Heilpraktikerin). 2007 Almanya'da Muayenehane açma ve Doğal Tıp uzmanı olarak serbest meslek hayatına geçiş. 2008 Türkiye Homeopati Derneği kurucu üyesi. 2009-2010 mediasyon (uzlaştırma) eğitimi. 2009-2011 iletişim ve davranış eğitmenliği eğitimi (Ausbildung zur Kommunikations- und Verhaltenstrainer) Humboldt Üniversitesi. Doğal Tıp alananında aldığı diğer ek eğitim ve kurslar: Ayurveda Yoga Masajı, Tibet Masajı, Aromaterapi, Krem, Merhem ve Parfüm yapımı, Bach Çiçekleri Terapisi, Kulak Akupunkturu, Aschner Yapı Metodları (Şişe çekme, sülük koyma, kan akıtmalar vs.), Schüssler Tuzları (Biyokimya), Antropozofik Tıpla kanser tedavisi, Doğal Tıb ile ilkyardım, Homeopatik ilaç yapımı, Beslenme Danışmanlığı, Sağlık Danışmanlığı, Almanya’nın değişik okullarında birçok homeopatik derinleşme seminerleri, Fitoterapik tedavide özel hastalıklar üzerine derinleşme seminerleri, Homeopati ve göz diyagnozuyla Fitoterapi süpervizyonlarına düzenli katılım.